czwartek, 12 maja 2016

Gięcie profili stalowych - podstawowe informacje.

Gięcie profili stalowych, to jeden z podstawowych sposobów ich obróbki. I choć proces ten wydaje się dosyć prosty, to w rzeczywistości - należy do dość skomplikowanych. Oczywiście, jeśli mówimy o gięciu "stalówek", mamy głównie na myśli gięcie na zimno. Nie oznacza to jednak, że na tym ów proces się kończy.

Wymiary i sposób zagięcia

Gięcie profili stalowych, w dużej mierze zależy od... wymiaru danego profilu. Oczywiście nie można giąć w nieskończoność. Maszyny wykorzystywane w tym celu, również posiadają szereg ograniczeń, które dotyczą w głównej mierze rozmiaru samego profilu. Rzecz jasna, maszyna wykorzystywana do gięcia profili stalowych, powinna być możliwie jak największa. Im bowiem jest ona większa, tym większe spektrum rozmiarów możemy wykonać dla Klienta.

Gięcie...

Maszyny wykorzystywane do gięcia profili stalowych, powinny mieć przede wszystkim możliwość gięcia w dużym przedziale kątów. Jednak nie zawsze jest to możliwe. W większości przypadków, giętarki obsługują kąty maksymalne do 180 stopni. Oczywiście mogą to być również kąty większe, ale tu pojawiają się problemy, zarówno w kwestiach technicznych jak i materiałowych.

W wielu przypadkach, gięcie - nie tylko powyżej 180 stopni, ale również w tym zakresie, może doprowadzić do zniszczenia profilu. W jaki sposób? Przeważnie ma to miejsce, na wskutek wad wewnętrznych materiału. Nie zawsze da się je przewidzieć i wyeliminować. Może się również okazać, że dany profil, odkształcany w odpowiedni sposób, ulegnie zniszczeniu w sposób zupełnie przypadkowy.

Czym giąć?

Gięcie profili stalowych, może się odbywać za pomocą dwóch podstawowych rodzajów maszyn. Pierwsza z nich - giętarka trójrolkowa - to urządzenie, dość proste w swojej zasadzie działania, które składa się z trzech rolek, wyginających w odpowiedni sposób dany profil. Taka giętarka, powinna być obsługiwana i kontrolowana przez doświadczonego technika, który odpowiednio nastawi jej kształt, poprzez odpowiednie ustawienie wchodzących w jej skład rolek. W przypadku giętarek trójrolkowych, otrzymujemy profile będące wyłącznie wycinkiem koła. Bardziej zaawansowanych kształtów zwyczajnie nie da się uzyskać.

Oczywiście giętarki, mogą umożliwiać również wykonywanie bardziej kształtnych i zaawansowanych profili. Jak? Wystarczy, że skorzystamy z giętarek kształtkowych, które składają się z odpowiedniej prasy, której kształt jest modyfikowany i ustawiany przez wykwalifikowanego pracownika. Taka giętarka, daje o wiele większe możliwości. Dzięki niej, sposób zagięcia może być jeszcze bardziej złożony.

O czym pamiętać, zanim zlecimy wygięcie profilów stalowych?


  1. Dokładnie przemyślmy nasz projekt. Zanim zlecimy wykonanie czynności gięcia profilu, przemyślmy dokładnie jaki ma być jego rozmiar, kształt i sposób zagięcia. Najlepiej, jeśli wykonanie projektu zlecimy odpowiedniej osobie, która zna się na tym, jak powinien wyglądać ów detal.
  2. Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa... Zanim zlecimy firmie zewnętrznej wykonanie zagięcia danego profilu, przemyślmy, czy będzie ona w stanie wykonać dla nas to zlecenie. Pierwsza i najważniejsza kwestia, to... rozmowa. Musimy podjąć rzeczową rozmowę z wykwalifikowanym przedstawicielem danej firmy, by sprawdzić, czy jest możliwość zagięcia profilu według naszych oczekiwań. Jak to możliwe? Może się okazać, że dana firma nie będzie posiadać określonego sprzętu (np giętarek kształtkowych).

Istotne jest również sprawdzenie referencji danego wykonawcy. Nie trzeba bowiem posiadać jedynie dobrego sprzętu, ale też - odpowiednie umiejętności.

Warto też, mieć pewność co do wysyłanego przez nas materiału. Pretensje do wykonawcy o to, że nasze profile podczas wyginania zostały uszkodzone, nie muszą być zawsze zgodne z prawdą. Lepiej dostarczyć do wykonawcy dobrej jakości towar.

Wykorzystanie profili stalowych w budownictwie

Odpowiednie wygięcie profili stalowych, jest istotne również z punktu widzenia ich zastosowania. Ze względu na to, że spełniają one określone funkcje (tak, jak np aluminiowe konstrukcje), muszą być one wykonane w określonej jakości. Oto przykłady zastosowania tychże profili:


  1. Wykonywanie konstrukcji stropów - to w oparciu o profile stalowe, stropy są najczęściej wykonywane. Gwarantuje to ich stabilność i trwałość.
  2. Panele akustyczne... Czy wiecie, że profile mogą mieć ogromne zastosowanie w budownictwie drogowym? Dzięki ich zaimplementowaniu do paneli akustycznych, są one znacznie trwalsze i odporniejsze na oddziaływanie warunków atmosferycznych.
  3. Antresole. Profile stalowe, są również bardzo często spotykane w różnego rodzaju instalacjach (również magazynowych). Chodzi oczywiście o wszelakie antresole, które zapewniają możliwość wykorzystania pełnej kubatury budynku (np magazynowego). Ponadto, wprowadzone do nich profile stalowe, gwarantują trwałość i bezpieczeństwo, co ma ogromne znaczenie głównie w kontekście pracujących na nich osób.

Jak widać, obróbka profili stalowych, nie jest procesem, który warto bagatelizować. Wręcz przeciwnie - od niej zależy trwałość i bezpieczeństwo naszych konstrukcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz